Мукачівське районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області інформує: Грип птиці
ГРИП ПТИЦІ
23.12.2023 року лабораторно підтверджено спалах пташиного грипу в дикій фауні (лебідь) на території Рукшинської територіальної громади Чернівецької області Мукачівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області, нагадує:
Пташиний грип – це заразне вірусне захворювання, яке звичайно вражає птахів, а ще іноді свиней, лише в окремих випадках вірусом пташиного грипу може заразитися й людина.
У результаті захворювання птахи гинуть. Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця. Дикі качки, крячки, лебеді, чайки та інші види перелітної птиці є переносниками та природним резервуаром інфекції.
Факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми, інкубаційні яйця, тушки, пір'я. Механічними переносниками можуть бути обслуговуючий персонал (господарі), комахи, пухоїди, гризуни. Проте інфікування птиці відбувається в основному повітряно-крапельним шляхом. Вірус виділяється у навколишнє середовище зі слиною, носовим секретом і послідом. Інкубаційний період триває 1-7 днів.
Клінічні ознаки грипу птиці мінливі і залежать від вірулентності вірусу, виду птиці, віку, статі, супутніх хвороб і навколишнього середовища.
Загальні для всіх видів птахів:
- відмова від корму і води;
- підвищення температури тіла;
- пригнічення;
- порушення координації рухів, парези, паралічі;
- риніт;
- кон’юнктивіт.
У курей:
- ціаноз шкірних покривів (зміна кольору гребеня, борідок і кінцівок);
- набряк підклювного простору;
- підшкірні геморагії (крововилив) на кінцівках;
- діарея;
- зниження продуктивності;
- кашель і чхання.
У водоплавних птахів:
- нервові явища (викривлення шиї, відсутність реакції на зовнішній подразник, кругові рухи);
- помутніння рогівки;
- сліпота.
Високопатогенним пташинним грипом хворіють люди, симптоми бувають різними:
- гарячка,
- ускладнене дихання, кашель,
- біль у горлі та м’язах,
- запалення очей (кон’юктивіт).
Вірус є особливо небезпечним через те, що може швидко привести до пневмонії і, крім того, спричинити важкі ускладнення на серце і нирки.
Для недопущення потрапляння пташиного грипу в господарство, необхідно:
- утримувати всіх птахів в закритому режимі, а на подвір’ях встановити пристосування для відлякування синантропної птиці (опудала, тріскачки);
- доглядаючи за птицею (годівля, прибирання) необхідно використовувати спеціальний робочий одяг (халат, фартух, рукавиці). Суворо забороняється при догляді за птицею вживати їжу, палити, пити;
- періодично, 2 – 3 рази на тиждень, очищене приміщення та інвентар обробляти дезінфікуючими засобами, що мають віруцидну дію до вірусу пташиного грипу;
- у період спалаху пташиного грипу не рекомендується купувати живих птахів для розведення та збільшення поголів’я.
При захворюванні домашньої птиці пташиним грипом єдиним надійним захистом від розповсюдження захворювання є знищення всієї інфікованої птиці.
Щоб уникнути зараження пташиним грипом памятайте:
- Не торкайтесь хворих чи мертвих птахів;
- Часто та ретельно мийте руки, особливо після контакту з птахами. Руки слід обов’язково мити з милом, а також користуватися дезінфікуючими розчинами, що містять спирт. Також не забувайте мити руки після контакту з сирим м’ясом птахів та продуктами птахівництва, а предмети, на яких оброблялось м’ясо птиці – продезінфікувати;
- Яйця не можна вживати сирими, перед використанням яєць слід ретельно мити шкарлупу мильною водою;
- Вірус пташиного грипу легко знищити за допомогою термічної обробки, тому вживати в їжу продукти птахівництва слід лише після термічної обробки: яйця потрібно варити не менше 10 хвилин, а м’ясо не менше 30 хвилин при температурі 100 0С. Вживаючи добре проварене м’ясо птиці, заразитися не можливо;
- Не купуйте м’ясо птиці та продукти птахівництва, що не пройшли ветеринарно – санітарного контролю, а також в місцях несанкціонованої торгівлі;
- Якщо Ви маєте безпосередній контакт з птицею (наприклад, працюєте на птахофабриці), слід зробити щеплення проти звичайного людського грипу.
- При підозрі на захворювання птиці на пташиний грип слід звернутися до спеціалістів служби ветеринарної медицини для вжиття відповідних заходів.
При появі симптомів, таких як утруднене дихання, лихоманка, кашель тощо – терміново звертайтесь до лікаря!